Главная

Нові правила оформлення дозвільної документації на будівництво

У 2018 році діятимуть нові правила оформлення дозвільної документації на будівництво. За Законом № 1817-VIII буде виконано:

—  заміну класифікації об’єктів будівництва за категоріями складності (5 ступенів) на розділення їх за наслідками (відповідальністю);

—   заміни системи дозволів у три стадії (повідомлення, декларація, дозвіл) на систему дозволів у дві стадії (повідомлення, дозвіл);

— підвищення відповідальності суб’єктів містобудування і посадових осіб.

Внаслідок змін реформовано також підзаконні акти, систему нормативних актів, застосування будівельних норм та стандартів, а також практику застосування нових постанов КМУ, що забезпечують виконання Закону, про закон, Майкл Трейсі в Києві, все розповість.

Класи наслідків (відповідальності) для об’єктів містобудування

Класи наслідків або відповідальності СС1 (незначна відповідальність), СС2 (середня) і СС3 (значна) визначаються для будь-якого об'єкта будівництва: будинків, споруд або будівель завгодно будь-якого призначення, частин споруд, інженерної та транспортної інфраструктури, а також об’єктів, які належать до окремого комплексу (будови). Визначити клас наслідків потрібно за встановленою процедурою, проаналізувавши Постанову та виявивши, чи потрібно отримувати дозвіл на будівництво для кожного окремого об’єкта – говорить Джо Віталє в Києві.

Відповідно до класифікації об’єкта за класом відповідальності визначається й ступінь ризику провадження містобудівної діяльності: незначний, середній та високий. Планові перевірки проводять:

на об’єктах незначного ступеня ризику – не частіше ніж 1 раз на 5 років;

на об’єктах середнього ступеня ризику – не частіше ніж 1 раз на 3 роки;

на об’єктах високого ступеня ризику – не частіше ніж 1 раз на 2 роки.

Дворівнева система архітектурно-будівельного нагляду та контролю

Полягає у скасуванні деклараційної стадії. Її замінено на будівництво об’єктів та прийняття в експлуатацію. Наразі підставою для прийняття є:

—    для об’єктів класів СС2 та СС3 – дозвіл на виконання робіт та наявний сертифікат;

—    для об’єктів класу СС1 – повідомлення.

Зміни торкнулися і порядку проходження процедури отримання дозволу, поняття вихідних даних та переліку вимог до проектування об’єктів будівництва. Об’єктами, які не потребують проходження процедури отримання дозволу, є: нескладні технологічно об’єкти, окремі роботи на об’єктах приватного сектору, на вже зданих в експлуатацію тощо (виключаючи об’єкти культурної спадщини).

Збільшення штрафних санкцій

Порівняно з діючими до 10 червня 2017 року нормативними актами, відповідальність за недотримання визначених законом вимог у сфері містобудівної діяльності зросла більше ніж у чотири рази. У разі виконання робіт на об’єктах, що мають клас наслідків СС2, не отримавши дозволу для їх проведення, відповідальність суб’єктів полягає у штрафах у триста сімдесят прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Відповідальність посадових осіб

Відповідальність посадовців Держархбудінспекції може бути трьох типів:

дисциплінарна – включає зауваження, догану, винесення попереджень про неповну службову відповідальність, а також порушник може бути звільнений з посади держслужбовця;

адміністративна – виникає при порушенні вимог законодавчих актів з видачі дозвільних документів і полягає у штрафних санкціях, які становлять від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

кримінальна – виникає при зловживанні владою або службовим становищем і визначається згідно зі статтею 367 КК України (службова недбалість).

Відповідальність посадовців Держархбудконтролю також поділяється на три типи:

—   дисциплінарна – включає догану чи звільнення;

—    адміністративна – виникає при порушенні вимог законодавства та строків видачі дозволів, реєстрації декларацій про готовність об’єкта до експлуатації, видачі сертифіката і полягає у штрафних санкціях, що становлять від 500 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

—    кримінальна – виникає при зловживанні владою або службовим становищем і визначається згідно зі статтею 364 КК України (службова недбалість).

Зміни в законодавстві містобудівної сфери стосуються також форм документації, вимог до проведення експертиз, ліцензування тощо.