Главная

Украинским бизнесменам нужно быть активнее в отстаивании собственных законных прав

Михайло Гончарук, адвокат, партнер Адвокатського об'єднання «Правова група «Домініон»
Навіть не читаючи спеціалізованих видань, просто з власного досвіду та слів колег чи знайомих можна зробити висновок: права українців порушують регулярно і фактом незаконних дій у чийсь бік мало кого здивуєш. Офіційні опитування такий стан речей лише підтверджують. Зокрема, у березні цього року, центром “Софія” було проведено опитування, результати якого показали, що лише третина респондентів (30,2%) готова активно (у всіх чи більшості випадків) готова відстоювати свої законні права й робила це протягом останнього року. Всі інші відстоювали права лише в окремих випадках (44,9%) або ж не відстоювали взагалі (23,2%). При цьому з порушенням власних прав зіткнулося більше половини опитаних.

Якщо на рівні звичайних громадян такі порушення рідко бувають загрозливими для їх діяльності, то бізнесменам доводиться стикатися із значно серйознішими проблемами. Та вітчизняні підприємці все ще полюбляють відмахуватися стандартним “Скаржитися немає сенсу — лише витрачу час та гроші”. Сенс є і практика показує: маючи гарного спеціаліста ви виграєте справу з великою ймовірністю, чим не тільки повернете значні кошти у власний бізнес, а й відновите порушену репутацію.

Хочете знати як це реально працює? Для вас реальний приклад.

Управлінням у справах захисту прав споживачів у м. Києві за наслідками перевірки господарської діяльності ФОП було винесено постанову про накладення санкцій за реалізацію товару, що підлягає обов‘язковій сертифікації в Україні.  У документах, згідно яким передано цей товар на реалізацію, відсутні реєстраційні номера сертифікатів відповідності або свідоцтв про визнання відповідності. В якості штрафних санкцій з підприємця було стягнено близько 64000 гривень.

При винесенні цієї постанови посадові особи Управління у справах захисту прав споживачів у м. Києві не звернули (або не захотіли звернути) увагу на те, що підприємцем здійснювалась реалізація меблів вітчизняного виробництва, які не підлягають обов‘язковій сертифікації в Україні. Вичерпний перелік продукції, що підлягає обов‘язковій сертифікації в Україні, затверджено наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 1 лютого 2005 р. N 28, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 травня 2005 р. за N 466/10746. Меблеві вироби, вироблені в Україні, не входять до зазначеного переліку продукції.

З подібними ситуаціями у своїй діяльності стикався мало не кожен підприємець. І багато з них були змушені виконувати рішення державних органів, які порушували їх законні права. Даний підприємець теж був упевнений у законності своїх дій. На щастя, він належав до тієї третини українців, які відстоюють свої права активно. На захист інтересів підприємця працювала Олена Хоміцька, старший юрист Адвокатського об'єднання «Правова група “Домініон“». У результаті адміністративного позову до Окружного адміністративного суду м. Києва штрафні санкції було повністю скасовано.

Відстоювання інтересів бізнесу — справа самих бізнесменів, і саме від їхньої активності та впевненої позиції залежить їх конкурентоздатність в умовах сучасної законодавчої та політичної нестабільності в Україні. Обирайте свою роль: переможець чи переможений?